Birding Haapsalu

BIRDING HAAPSALU

Öörände jälgimine – SONG METER MINI

Öörände jälgimine on võrdlemisi uus, kuid kiirelt tõusev trend. Ka Eestis on üha rohkem linnuvaatlejad, kes tunnevad huvi öörände jälgimise vastu.

See on väga põnev, aga ka väljakutsete rohke maailm. Aastakümned varasemat linnuvaatluskogemust on küll abiks, kuid ei päästa ettetulevatest määramisraskustest. Mõned salapärased hääled jäävadki lahendamata müsteeriumiks, teised õnnestub ajapikku siiski liigini tuvastada.

Öörännet olen audiologgerite abil jälginud 2019. aasta sügisest kasutades selleks esmalt Audiomoth-i. Öörände vastu huvi suurenedes hakkasin järjest enam vaatama parema lindistuskvaliteediga lahendusi, sest Audiomoth-i lindistusvõimekus on suhteliselt kesine. Samuti pole Audiomoth ilmastikukindel, ehkki nüüdseks on lisana hakatud pakkuma ka niiskuskindlaid ümbriseid. Madalamalt rändavate lindude hääled suudab Audiomoth üsna hästi tuvastada, kuid kõrgemalt ja kaugemalt möödunud lindude puhul jäi seade sageli hätta.

Seetõttu saigi suve lõpus soetatud endale Song Meter Mini. Song Meter audiologgerite seeriasse kuuluvad veel lisaks ka Song Meter 4 ning Song Meter Micro. Song Meter lindistusseadmeid toodetakse USA-s Wildlife Acoustics poolt. Edasimüüjaid leidub siiski mitmel pool Euroopas. Kuna Eestis SM tooteid keegi ei vahenda, siis hakkasin erinevate Euroopa edasimüüjate pakkumisi võrdlema ja otsustasin kasutada hollandlaste Veldshop-i. Inglisekeelse veebipoe teenindus oli kiire ja laitmatu – tellitud seade pandi posti juba samal tööpäeval ning jõudis minuni vähem kui nädalaga.

Ütlen kohe alguses ära, et SM Mini on äärmiselt mugav lindistusseade. Esmalt meeldis mulle, et sellega ei kaasne ühtegi juhet ega kaablit. Toidet saab SM Mini 4AA patareist ning kogu lindistusprotsessi seadistamine käib Bluetoothi kaudu oma telefonist. Lindistuse alguse ja lõpu kellaaega saab seadistada nii ise kui kasutada mõnd eelvalikus olevat endale sobilikku varianti (nt. lindistamine päikeseloojangust päikesetõusuni, lindistamine kogu ööpäeva jne.). Kogu seadistamine võttis mul aega alla 10 minuti.

SM Mini toetab kuni 1TB mahuga mälukaarti, mis on suureks plussiks kui vaatleja sooviks on teha ajamahukaid lindistusprojekte kodunt kaugemal. Ise panin seadmesse sisse “vaid” 256Mb mälukaardi ning kolme ööga (24h materjali) kasutasin ära üksnes 1% mälumahust. Kuna tavalised patareid peavad vastu enam kui 200 töötundi ning koos liitiumpatareidega on seade võimeline töötama enam kui 1000 tundi, siis ei pea ka aku tühjenemise pärast üleliia muretsema. Kui lindistada koduaias, siis on telefonist võimalik igal ajal jälgida seadme erinevaid parameetreid – näiteks vaba mälumahtu, akude laetust ning muidugi alati muuta käimasolevat lindistusprogrammi. SM Mini on ka täielikult ilmastikukindel. Lisaks saab seadme külge panna lisamikrofoni stereolindistuseks (maksab umbes 70 dollarit).

Pärast suhteliselt pikka tuulist perioodi saabus 1. septembri öösel lõpuks tuulevaikne ilm ning tegin öörände hooajaga ka koheselt algust. Seadme panin lindistama kolmel tuulevaiksel ööl kaheksaks tunniks (kokku 24 tundi) oma koduhoovi Haapsalus.

Massiliseks öörändeks on läänerannikul küll veel pisut varavõitu, kuid lindude tagasihoidlikku üldarvu kompenseeris liigiline mitmekesisus – kolme ööga tuvastasin seadme abil oma koduaias 17 öörändel olnud linnuliiki. Esimesel kahel ööl rändasid peamiselt kahlajad ning ujupardid. Lisaks mitmetele liivatüllidele ja soorüdidele oli öötundidel üle maja lennanud isegi üks kivirullija (salvestis allpool):

Pühapäeva öösel hakkasid lõpuks liikuma ka värvulised – punarind (vähemalt 15 isendit) ning ka esimesed vainu-ja laulurästad, kelle rände tippu võiks oodata septembri lõpuks-oktoobri alguseks.

Ühe 8-tunnise lindistuse läbitöötamiseks kulub sonogrammi põhjal harilikult umbes paar tundi. Selleks soovitan kasutada programme Audacity (tasuta) või Kaleidoscope Lite (tasuta) ja Kaleidoscope Pro (tasuline). Kui lindistusel on palju taustamüra või rändvaid linde on väga palju, siis kulub materjali läbitöötamiseks ka aega rohkem.

Julgen Song Meter audiologgereid kindlasti soovitada ka teistele huvilistele. Lisaks öörändele saab neid edukalt kasutada näiteks harva häälitsevate lindude olemasolu tuvastamiseks, samuti nahkhiirte või teiste imetajate häälte salvestamiseks. Ise olen öistel salvestistel tihti kuulnud šaakalite ulgumist. Põnevat katsetamist. Song Meter Mini tehniliste parameetrite kohta lugege täpsemalt Wildlife Acoustics ja Veldshop kodulehtedelt.

 

Broneeri linnuvaatlusretk  Linnu- ja loomavaatlus Haapsalus & Matsalus

  Linnuvaatlusretked kogenud giidide juhendamisel

  Võta julgelt ühendust

  birdinghaapsalu@gmail.com
  +372 53 932 684

  Booking terms

  Payment.
  Last date for the full payment of the tour is 10 weeks before the tour starts.

  Cancellations by you
  If you cancel your booking either through failure to pay the balance due or for any other reason, we may charge a cancellation fee calculated as follows:
  – 75 days before departure 50% of the holiday cost
  – 50 days before departure 75% of the holiday cost
  – 50 days or less before departure (or failure to join the holiday) 100% of holiday cost.

  Cancellation by us.

  If we cancel, we shall refund whatever money you have paid to us, in full. Our cancellations will be not less than 8 weeks before the tour starts.