Birding Haapsalu

BIRDING HAAPSALU

Alanud nädalal on oodata arvukamat rändlindude saabumist

Soe veebruari keskpaik ning viimaste aastate erakordselt varased linnukevaded võisid korraks anda märku, et tulekul on taas üks seesugune. Esimesed rändlinnudki jõudsid veebruari teise poole soojalainega kohale – eelkõige läänesaartele, aga osaliselt ka juba mandrile. Nii tuli veebruari lõpus mitmeid teateid saabunud ristpartidest, hallhanedest ja õõnetuvidest, aga ka esimestest kiivitajatest, põldõokestest ning isegi liivatüllist.

Veebruari viimastel päevadel ja märtsikuu alguses pööras ka Lääne-Eestis ilm väga talviseks. Siselahtedele tekkinud vabaveelahvandused külmusid uuesti kinni ja isegi Lääne-Eestis oli mitmel pool enam kui 30cm paksune lumikate. See tähendas, et isegi vähesed saabujad rändasid osaliselt tagasi.

Esimesed hallhaigrud saabusid Haapsallu märtsi alguses. Linnud talvistes oludes 8. märtsil 2023. Foto: Tarvo Valker

Suuremat muutust on oodata just äsja alanud nädalal. Juba täna on tuul keeranud lõunakaarde ning see jääb valdavaks pea kogu nädalaks. Tänu sellele on meid homme ootamas väga soe kevadilm, kus õhutemperatuur Mandri-Eesti lääneosas kerkib 5 ja läänesaartel ning Lõuna-Eestis paiguti isegi 8 kraadini. Nii on päevased õhutemperatuurid plusspoolel kogu nädala ja isegi öösiti ei lange mitmel pool Lääne-Eestis õhutemperatuur alla 0 kraadi. See loob väga soodsad tingimused. Kõige rohkem on oodata saabujaid kindlasti läänesaartele ja läänerannikule, aga neid jagub nüüd kindlasti juba ka mujale Eestisse. Rändlindude saabumise osas peavad kõige kannatlikumad olema ilmselt Ida-Virumaal vaatlusi tegevad linnusõbrad. Sel nädalal võiks meile jõuda esimene arvukam põldlõokeste, kiivitajate ja hanede rändelaine. Lääne-Eestis on kindlasti pesitsusterritooriume hõivamas sookured.

Kuigi linnukevad pole niivõrd varane kui linnuhuvilised on viimastel aastatel harjunud nägema, leidub selles siiski palju positiivset. Lumikatte toob luhtadele ja poldritele suuremad üleujutused ning muudab põllud märjemaks. See tähendab omakorda lindudele soodsamaid toitumisvõimalusi ja need meelitavad kohale arvukamalt rändepeatujaid. Samuti on tänu väikesele viivitusele oodata rohkemate rändlindude saabumist ühekorraga – nii võib ühes paigas retkel käies muutusi täheldada lausa igapäevaselt. Seega varuge veel paar päeva kannatust ja küllap kohtute ka esimeste rändlindudega.

Broneeri linnuvaatlusretk  Linnu- ja loomavaatlus Haapsalus & Matsalus

  Linnuvaatlusretked kogenud giidide juhendamisel

  Võta julgelt ühendust

  birdinghaapsalu@gmail.com
  +372 53 932 684

  Booking terms

  Payment.
  Last date for the full payment of the tour is 10 weeks before the tour starts.

  Cancellations by you
  If you cancel your booking either through failure to pay the balance due or for any other reason, we may charge a cancellation fee calculated as follows:
  – 75 days before departure 50% of the holiday cost
  – 50 days before departure 75% of the holiday cost
  – 50 days or less before departure (or failure to join the holiday) 100% of holiday cost.

  Cancellation by us.

  If we cancel, we shall refund whatever money you have paid to us, in full. Our cancellations will be not less than 8 weeks before the tour starts.